|
Mötesrummen Elias, Ellen och Edith ligger på bottenvåningen. Rummen passar utmärkt för mindre möten eller grupparbeten. Tv, filmduk, blädderblock, papper och pennor ingår i utrustningen.
Hanaholmen har en avgiftsfri WLAN-uppkoppling.
Hanaholmen- mötesrum Ellen Edith och Elias-möblering
Vi har döpt våra möteslokaler efter finländska och svenska kulturpersonligheter.
Elias Lönnrot (1802–1884), skaparen av det finska nationaleposet Kalevala, arbetade som distriktsläkare 1833–53 i Kajanaland. Under den här tiden gjorde han tjänsteresor till Karelen och passade på att uppteckna folkdikter från området. De flesta dikterna kommer från området Dvina-Karelen, men Lönnrot och hans samtida folklivsforskare upptecknade även stora diktskatter i Kajanaland.
Ellen Key (1849–1926) var en svensk opinionsbildare, pedagog och författare samt det förra sekelskiftets kanske mest omstridda feminist. Hon slog igenom internationellt med verket Barnets århundrade (1900). Hennes idéer om pedagogik och barnuppfostran präglar människorna än i dag.
Edith Södergran (1893–1923) hör till pionjärerna i den finlandssvenska lyriken. Södergran fick stor betydelse för den nordiska diktningen, speciellt för den finska modernismen på 1920-talet. Hon skrev i fri form utan rim, bröt med den traditionella rytmen och revolutionerade bildspråket i svensk dikt.
|